Jakie zaproszenia wybrać?

Zbliża się cDSCN3168.JPGzas zamawiania i wręczania zaproszeń. Wiele osób uważa, że jest to bardzo ważna sprawa w organizacji wesela, bo goście po zaproszeniach mogą wiele powiedzieć o samej uroczystości. Nie każdy wie na co dokładnie zwrócić uwagę, a na pewno chcecie, aby Wasze zaproszenia były idealne pod każdym względem. Zebrałam listę najczęściej zadawanych pytań przez Was i stworzyłam mały przewodnik, aby ułatwić Wam zadanie :)

 

 Zaproszenia ślubne są dla gości sygnałem, jaki będzie ślub, jaką jesteście parą, czego mogą oczekiwać od ślubu i wesela.  Pierwsza kwestia to oczywiście lista gości. Spiszcie dokładną listę osób, do których będziecie wysyłać zaproszenia. Warto, aby zawierała liczbę zaproszeń wysyłanych na ślub i liczbę zaproszeń wysyłanych na ślub i wesele. Zazwyczaj końcowa lista jest znacznie dłuższa, dlatego warto zamówić parę pustych zaproszeń „na zapas”, aby potem nie domawiać i nie tracić pieniędzy i czasu na dodatkową wysyłkę.

Jeżeli chcecie zawiadomić osoby, że bierzecie ślub, a nie chcecie zaproszeń do kościoła to wystarczy, że zapiszecie to w formularzu. Zaproszenia wręcza się lub wysyła na około 2-3 miesiące przed weselem. Dlatego, aby najspokojniej się nimi zająć warto pomyśleć o nich już na około 4-5 miesięcy przed datą ślubu.

Na co zwrócić uwagę? Oczywiście na wybór najładniejszej okładki, ale oprócz tego na małe szczegóły, które składają się na całość zaproszenia – tekst zaproszenia, dodatkowe teksty –wierszyki, sentencje, rodzaj czcionki, personalizacja Waszych imion i personalizacja gości, lub opcja z wykropkowanym miejscem. Przy personalizacji trzeba pamiętać, aby lista gości przesłana do druku była odmieniona. Ważną zasadą jest kolejność – najpierw wypisujemy kobietę potem mężczyznę; najpierw imię potem nazwisko (nie na odwrót). Jeśli zapraszamy osoby w nieformalnych związkach powinniśmy poznać ich imiona i nazwiska (szczególnie, gdy już są ze sobą długo). Kiedy nie znamy osoby towarzyszącej danemu gościowi to w ostateczności możemy wpisać, że zapraszamy np. Karolinę Górską z osobą towarzyszącą.

  Jeżeli decydujecie się na kokardki, to wybierzcie oryginalne i starannie wykończone. Ostatnia rzecz- papier. Wiele osób nie wie jaki jest najlepszy – spójrzcie na gramaturę – im grubszy tym lepszy, najlepiej koło 240-260g. Faktura zależy od was –czy ma być bardziej falisty papier czy gładki. Jeżeli nie wiecie jaki jest najlepszy to warto się poradzić. Jak kupowałam swoje zaproszenia 4 lata temu, to nie wiedziałam, że to może mieć znaczenie, a jednak.. nie byłam zadowolona z zaproszeń, a gramatura papieru była tak cienka jak zwykły papier. Zauważyłam, że większość firm oferujacych tanie zaproszenia mają na dole strony tabele opłąt i tutaj haczyk - za grubszą gramaturę 50gr/1szt, dodatkowa opłata za wstążkę itp. Uważnie nalezy przeliczyć i prześledzić ofertę wszystkich firm zanim podejmiecie decyzję o zakupie. Uważam, ze minimum 240-260 g- to grubszy papier i sztywny, dzięki czemu zaproszenie wygląda ładnie.
 Możecie także zamówić próbkę zaproszenia, jeżeli chcecie wcześniej zobaczyć efekt, albo nie możecie się zdecydować to możecie zamówić zaproszenia na różnych papierach i wtedy podjąć ostateczną decyzje.

Goście powinni zostać poinformowani o ślubie co najmniej na 3 miesiące przed weselem. Wiadomo, że wieść o ślubie rozniesie się znacznie wcześniej, ale etykieta nakazuje wysłanie zaproszeń na tyle wcześniej, aby goście mieli czas na zorganizowanie się (kupno prezentów, rezerwacja urlopu, etc.). Dla Was też to jest istotne – musicie znać dokładną liczbę osób, która przybędzie na wesele (niektóre lokale chcą znać dokładną ilość gości nawet na miesiąc przed weselem; dodatkowo Wy też musicie zorientować się na jaką liczbę osób potwierdzić tort i ciasta, alkohol, noclegi czy transport).

Na swoje zaproszenia na ślub czekałam, aż miesiąc, dlatego warto zwrócić uwagę na czas oczekiwania podczas zakupu, a do firmy nie mogłam się dodzwonić, a na maile odpisywali z długim opóźnieniem.  Nasza firma realizuje zamówienia w ciągu 2-5 dni roboczych, bez wyjątku, a w eksptremalnych przypadkach nawet następnego dnia, po wcześniejszym kontakcie.

Warto przeczytać i zaznajomić się z regulaminami, zanim dokonacie zakupu, bo może okazać się, że musicie za coś dopłacić.

W naszej firmie wszystko macie w opisie i jest wliczone w cenę.  Kolory czcionek, ornamentów, wzorów są do wyboru, więc nie ma obawy, że coś zostanie zdrobnione nie po Waszej myśli. Zanim wyślemy gotowe zamówienie, to najpierw wysyłam projekt do akceptacji, który będę zmieniać tak długo, aż ostatecznie powiecie- tak, to jest to :)

Koperty są u nas gratis, dzięki czemu oszczędzacie czas i pieniądze na szukanie kopert. Wprowadziliśmy teraz opcje nadruku na kopertach, jest to szczególnie pomocne dla osób, które wybierają zaproszenia z personalizacją – nie musicie wypisywać imion również na kopertach, dzięki czemu unikniesz pomyłki podczas rozdawania zaproszeń :)

Zamiast personalizacji możemy  zamieścić imiona Pary Młodej, albo jakiś motyw z zaproszenia, np. Wybieracie zaproszenia   kaszubskie to motyw kaszubski i imiona mogą znaleźć się na kopercie, dzięki czemu cały efekt będzie wyglądał niezwykle elegancko. 

Jeżeli chcielibyście bileciki do zaproszeń to najlepiej, aby były w jednakowej tonacji, wzorze i na tym samym papierze. Jeżeli nie ma jakiegoś bileciku pasującego do zaproszenia to warto zapytać się o konkretny wzór. Na nim można zamieścić informacje o prezentach, potwierdzenie przybycia, informacje jak dojechać, albo prośba o potwierdzenie noclegu.

Zawieszki na wódkę, etykiety, karty menu, winietki na stół, to ciekawe dodatki i uzupełnienie dekoracji sali .  Jeżeli mają mieć kokardki, to najlepiej w tym samym kolorze i kroju, motyw na nich, aby również ładnie się komponował z resztą Sali. W tej chwili mamy promocję, jeżeli kupicie próbę zaproszenia i zdecydujecie się na zakup u nas to taką ilość jaką zakupililiście próbek -dajemy w gratisie w końcowym zamówieniu (do 5szt) :) Warto dodać, że za przesyłkę płaci się tylko raz.

Jeżeli macie jakieś pytania to piszcie, staramy się na bieżąco odpisywać na Wasze maile :)

Pozdrawiam

Marlena

www.4pliszka.pl